Metody jakimi pracuję

  • Język Ruchu – analiza ruchu Laban/Bartenieff (Laban Bartenieff Movement System) to kompleksowy systemem wykorzystywany do obserwacji, opisu, analizy i zrozumienia wielu aspektów wzorców ruchu człowieka. Zawiera w sobie analizę funkcjonalną i ekspresyjną treści ruchu. Wspomaga identyfikację i interpretację ruchu oraz wzorców ruchowych.  Ten bogaty system wspomaga również rozwój słownictwa ruchowego, optymalizację wydajności, doskonalenie umiejętności oraz poprawę komunikacji i ekspresji.

  • Arteterapia jest formą psychoterapii (art psychotherapy), która traktuje media artystyczne jako podstawowy sposób komunikacji. Jest formą terapii ekspresyjnej, która wykorzystuje twórczy proces powstawania sztuki w celu poprawy fizycznego, psychicznego i emocjonalnego samopoczucia ludzi. W arteterapii może uczestniczyć każda osoba, nie trzeba być uzdolnionym, ani posiadać konkretnych umiejętności. Proces twórczy związany z wyrażaniem siebie w sposób artystyczny wspomaga rozwiązywanie problemów, a także rozwija i pomaga kontrolować zachowania i uczucia, redukuje stres oraz poprawia poczucie własnej wartości i samoświadomość.

  • Terapia tańcem – DMT (Dance/Movement Therapy) nazywana również choreoterapią jest częścią arteterapii. Działa w oparciu o przekonanie, że ciało i psychika są ze sobą ściśle związane, a wszystkie stany psychiczne i emocje są odzwierciedlone w cielesnym samopoczuciu i postawie ciała. Wykorzystuje ekspresyjny ruch i taniec. Terapia tańcem wspomaga zdrowie fizyczne i psychiczne, redukuje stres, zapobiegania chorobom i wspomaga regulacje emocji. Dodatkowo pozwala na zwiększenie siły mięśni, wspomaga koordynacje, mobilność i zmniejsza napięcia mięśniowe, zwiększa samoświadomość, poczucie własnej wartości oraz stwarza bezpieczną przestrzeń do wyrażania uczuć. Terapia tańcem może być wykorzystywana w pracy z każdą grupą społeczną.

  • Relaksacja prowadzona i wizualizacja – Jest to praktyka mająca na celu zredukowanie napięcia w ciele i wyciszenia umysł. Prowadzi do stanu, w którym organizm jest spokojny i rozluźniony, a wszelkie reakcje stresowe są zatrzymane. Serce zwalnia i uspokaja swój rytm, oddech staje się wolniejszy i głębszy, obniża się ciśnienie krwi, mięśnie są rozluźnione, zwiększa się przepływ krwi do mózgu, obniża się poziom kortyzolu (hormonu stresu) oraz cukru we krwi, poprawia się koncentracja i nastrój.

  • Aromaterapia – Praktyka polegająca na stosowaniu olejków eterycznych w celu uzyskania korzyści terapeutycznych. Cząsteczki zapachowe olejków eterycznych podczas wdychania wędrują z nerwów węchowych bezpośrednio do mózgu, a w szczególności oddziałują na ciało migdałowate – część układu limbicznego zaangażowanego w procesy związane z emocjami oraz pamięcią emocjonalną. Celem aromaterapii jest łagodzenie stresu i niepokoju, zwiększenie poczucia odprężenia, poprawa jakości snu, łagodzenie niektórych rodzajów bólu.